Results: Day #3 Squash Club Championships

November 26, 2014

The Bermuda Squash Racquets Association’s [BSRA] 2014 BCS-IBM Club Championships continued with four of the matches needing five sets to determine a winner.

In a Men’s Open, Round of 16 match Anthony Fellowes defeated Beckett Simmons 11-6, 11-5, 9-11, 7-11, 11-1, while John Stout defeated Gary Levon 11-7, 10-12, 10-12, 11-4, 11-9 in their Men’s Open Classic Plate Round of 16 match.

During the Men’s Veterans Round of 16, Tony Prentice defeated Phil Barnes 8-11, 11-8, 13-11, 5-11, 11-9 and Jeffrey Ingelman defeated Paul West 11-8, 8-11, 11-9, 7-11, 11-7 in their Men’s Veterans Plate Round 1 match.

Charlotte Toogood defeated Abigail Brewer 11-9, 11-5, 11-4 in a Ladies Open Plate Quarter-Final match.

Men’s Open Round of 16

  • 11 11 11 Nick Kyme defeated 02 06 03 Dylan Muldoon 11-2, 11-6, 11-3
  • 11 11 15 Stephen Smith defeated 09 07 13 Kion Knights
  • 09 11 11 11 Andy Boyce defeated 11 05 08 04 Andrew Robinson
  • 11 11 09 07 11 Anthony Fellowes defeated 06 05 11 11 01 Beckett Simmons
  • 11 11 11 Kristian Muldoon defeated 03 04 00 Murray Brewer
  • 11 12 11 Chris Dawson defeated 08 10 06 Nick Brewer
  • 11 11 11 Nazhir Smith defeated 09 06 07 Piers Carr
  • 11 11 11 John Fletcher defeated 09 09 05 Bill Dickinson

Men’s Open Classic Plate Round of 16

  • 11 10 10 11 11 John Stout defeated 07 12 12 04 09 Gary Levon
  • 11 11 11 Ben Bramlett defeated 08 05 07 Malcolm Woodley
  • 11 10 11 11 Phil Barnes defeated 09 12 07 04 Dan Sullivan
  • 11 11 11 Daniele Bortoli defeated 07 05 05 Michael Baylay
  • 11 09 11 11 Anthony White defeated 05 11 03 01 Dylan Pratt
  • 11 09 16 11 Greg Fitzgerald defeated 04 11 14 06 Colin Couper

Men’s Veterans Round of 16

  • 11 11 11 Bill Dickinson defeated 07 07 08 Gary Levon
  • 11 11 11 Jan Brewer defeated 05 05 03 Paul West
  • 11 11 11 Murray Brewer defeated 05 05 07 Mark Zuill
  • 08 11 13 05 11 Tony Prentice defeated 11 08 11 11 09 Phil Barnes
  • 11 11 11 Eugene Bothello defeated 03 03 00 Kevin Gillespie
  • 11 11 13 Richard Brewer defeated 05 03 11 Aaron Smith
  • 11 11 2 John Stout defeated 09 09 1 Pat Neal – Retired
  • 11 11 11 Colin Alexander defeated 09 09 09 Tony Muldoon

Men’s Veterans Plate Round 1

  • 11 11 05 14 Mark Zuill defeated 05 06 11 12 Canty Corbin
  • 11 08 11 07 11 Jeffrey Ingelman defeated 08 11 09 11 07 Paul West

Ladies Open Plate Quarter-Finals

  • 11 11 11 Charlotte Toogood defeated 09 05 04 Abigail Brewer
  • 11 11 11 Madeleine Rose defeated 03 07 04 Claire McDevitt
  • 11 11 11 Jane Chapman defeated 03 05 05 Jen Bielby

Ladies Veterans Quarter-Finals

  • 11 11 11 Carol Ferris defeated 02 00 05 Karen Bramlett
Share via email

Read More About

Category: All, Sports

.