All Star School Football Teams Announced

January 22, 2016

[Updated] The 2016 Bermuda School Sports Federation All Star Football matches will be held on Saturday at the National Sports Center North Field, featuring some of the island’s top young footballers. All matches are free to attend.

Update 5.22pm: The BSSF said, “After much discussion with the National Sports Centre and the Bermuda weather service, the Bermuda School Sports Federation has decided to postpone all of the All Star Football Matches scheduled for Saturday, January 23rd at the NSC North Fields.

“The forecasted showers, thunderstorms and high winds could pose a risk to our young students athletes. The safety of our students is our primary concern and the BSSF will soon announce the date and time of the rescheduled matches.”

Schedule:

  • 12:00 – Primary School Girls
  • 12:00 – Middle School Girls
  • 1:30 – Primary School Boys
  • 3:00 – Middle School Boys
  • 4:30 – Senior School Girls
  • 6:00 – Senior School Boys

Primary School Girls East Team

  • Jahde Simmons, Jahni Simmons, Kenshae Richardson, Myeisha Sharieff – Elliot Primary School
  • Elisa Ihara. Isabella White, Isabelle Roel – somersfield Academy
  • Amarley Raynor, Layla Perry, Danielle Symonds – Harrington Sound Primary School
  • Shye Blair-Paynter – East end Primary School
  • Navada Ray – Victor Scott Primary School
  • Coaches – Lyndsy Ford, Shaevonne Welch

Primary School Girls West Team

  • Samantha Davies. Lauren Cardwell, Sydney Fischer, Kyra Adams – Saltus Grammar School
  • Azari Easton, Keidel Astwood, K’Xiyae Gibbons, Keara Dill – West Pembroke Primary School
  • Dwjhanae smith – Purvis Primary
  • Daniella Stegmann, Zorena Anderson, Katelyn Medeiros – Bermuda high School
  • Khylee Edwards – Heron Bay Primary School
  • Asia-Leigh Hollis – Warwick Academy
  • Ayesha Payne – West End Primary
  • Coaches – Wendell Smith, Zindzi Swan, Mary Hopkins

Primary School Boys East Team

  • Nic Kempe, Ty Dunlop, Michael Costello – Somersfield Academy
  • Nigerie Daniels – East End Primary
  • Omari Levon – Prospect Primary
  • Chyion Thompson – Victor Scott Primary School
  • Drake Kucharick – Mount Saint Agnes Academy
  • Jekei Eve, Aaron Estravit – Harrington Sound Primary School
  • Amir Dill,Sayan Minors – Elliott Primary School
  • Aunde Todd, Gianni Santucci – St. George’s Preparatory
  • Dean Lottimore, Karmai Hendrickson – Northlands Primary school
  • Zhamir Denbrook – St. David’s Primary School
  • Chazz Knights – Francis Patton Primary School
  • Davon Wade, Quincy Aberdeen – Coaches

Primary School Boys West Team

  • Stephan Jones – somerset Primary
  • Kwame Naylor, Harry Twite – Warwick Academy
  • Mataeo Holder, Adio Tankard-Deshield, Aquiyei Richardson – West Pembroke
  • Toran Place
  • Brazil Robinson, Ny Aunjae Crockwell – Purvis Primary School
  • Leule Simmons – Heron Bay Primary School
  • Jordan Lambe, Tre Burgess – Saltus Grammar School
  • Dionte Dowling, Kairo Lewis – Paget Primary
  • Mason Robinson – Dalton E. Tucker Primary School
  • Nijain Thomas – West End Primary School

Middle School Girls East Team

  • Shy’nade Akinstall – Dellwood Middle School
  • Ka’Ri Richards – Clearwater Middle School
  • Abbey Barker, Macy Sidders, Abigail Brewer, Jasmine Simons – Bermuda High School
  • Enyche Astwood, Druw Bascome, Jada Miller, Jaiden Master, Satia Burchall, Stefanie Francis, Ziah Burchall,Dee-Nae Hollis, Jailen Simons – The Whitney Institute Middle School
  • Wayneisha Bean, Nyeisha Saunders – coaches

Middle School Girls West Team

  • Trinae Edwards, Precious Hayward, Gaiya Melakot – Sandys Secondary Middle School
  • Koa Goodchild, Emily Illston, Lindsay Pacheco, Xe’Ahjah Paynter, Megan Titterton – Saltus Grammar School
  • Asrael Basden, Adia Gibbons, Jerlayah Kenney, Danielle Watson – T.N.Tatem Middle School
  • Tayla Horan, Tiara Simons – Warwick Academy
  • Naquita Robinson, Lesley White – coaches

Middle School Boys East Team

  • Yusef Bushara, Chaz Trott, Toby Gibbons – Somersfield Academy
  • Jalen Commissiong – Mount Saint Agnes Academy
  • Mackai Gittens, Samori Greenidge-Saltus, Ryan Outerbridge, Tre McCallan – Clearwater Middle School
  • Kenyade McQueen, Tariq Bean – Dellwood Middle School
  • Gatwon Minors, Jair Eve, Zakiyah Lee, Seke Spence, Jai Pitt, Kashe Hall, Isiah Blankandal, Jomari tyrell – Whitney Institute Middle School
  • Vernon Lambe , Quenell Robinson, Neil Paynter, Devarr Boyles – Coaches

Middle School Boys West Team

  • Zavier Smith, Kilae Crockwell, Tyrese Caines, Harry Crawford, Samuel Darling, Jayce Fraser – Warwick Academy
  • Finlay Turnbull, Ajani Burchall, Jarryd Richardson, Jonah Steven, Aaron Booth – Saltus Grammar School
  • Arnezha Astwood, Rayquon Woodley-Smith, Jahrico Butterfield – T.N. Tatem Middle School
  • Zaire Smith, Jayden Ebbin, Kyree Hollis, A’Naije’ Keesee-Ming – Sandys Secondary Middle School

Senior School Girls East Team

  • Micah Pond, Jade Stewart, Deshae Darrell, Taznae Fubler, Symira Lowe-Darrell, Teyah Lindo, Jahdiah Symond, Kendrea Dill – CedarBridge Academy
  • Zakiyah Durham, Zekiah Lewis, Raeesah Shakir, Jordan Davies – Saltus Grammar School
  • Darrin Lewis, Naquita Robinson – coaches

Senior School Girls West Team

  • Anna Gilliatt, Sophie Gilliatt, Angele Basden, Sophia Wellman – Warwick Academy
  • Talae Quinn, Camryn Swan, Chloe Barker, Lauren Way – Bermuda high School
  • Brianna Swainson, Gemma Lindsay, Siyaunne Hall, Zahra Gibbons, Nia Christopher,
  • Jada Samuel, Jya Ratteray Smith, Aliyah Carter Williams – The Berkeley Institute
  • Shantel Deshield – Coach

click here banner football

Share via email

Read More About

Category: All, News, Sports

.