Graded Squash Tournament Day #2 Results

October 20, 2016

The second day of the RUBiS Graded Squash Tournament saw another full slate of matches took place at the Bermuda Squash and Racquets Association Club.

Grade A favorite Micah Franklin advanced with a straight game victory 11-3, 11-4, 11-3 over former Bates Men’s Squash player Jason Shrubb, while Patrick Foster recorded a straight games win over Anthony Fellowes 11-5, 11-3, 11-3.

Four matches needed a fifth game to decide a winner, Taylor Carrick defeated Mark James 4-11, 7-11, 11-8, 11-9, 11-8 in their Grade B match, two Grade C Division matches also went the distance as Charlie Riker defeated Greg Fitzgerald 7-11, 12-10, 11-13, 11-8, 11-3 and Patrick Neal defeated Romar Douglas 9-11, 11-8, 11-9, 6-11, 11-9. Colin Couper defeated Tony Muldoon 7-11, 11-9, 6-11, 12-10, 11-9 in the B Plate Division match.

A Grade

  • 11 11 11 Micah Franklin defeated 03 04 03 Jason Shrubb
  • 11 11 11 Kristen Johnson defeated 04 06 06 Kristian Muldoon
  • 11 11 11 Patrick Foster defeated 05 03 03 Anthony Fellowes
  • 13 11 11 11 John Fletcher defeated 15 06 04 04 Adam Shields

B Grade

  • 11 11 11 Anaya Smith defeated 08 03 07 Rhys Puddy
  • 04 07 11 11 11 Taylor Carrick defeated 11 11 08 09 08 Mark James
  • 12 11 11 Richard Brewer defeated 10 08 09 Arun Kikkeri
  • Jan Brewer defeated Colin Alexander w/o

C Grade

  • 11 11 11 Susie Lacey defeated 08 07 05 Jordan Amaral
  • 12 09 11 13 Bruce Robinson defeated 10 11 04 11 Tony Riker
  • 07 12 11 11 11 Charlie Riker defeated 11 10 13 08 03 Greg Fitzgerald
  • 09 11 11 06 11 Patrick Neal defeated 11 08 09 11 09 Romar Douglas

D Grade

  • 11 06 11 11 Matthew Ringer defeated 04 11 00 02 Alex Furtado
  • 11 11 11 Aaron Smith defeated 07 04 07 Riley McLaughlin
  • 11 11 11 Derek Theisen defeated 04 04 02 Suzanne Rose
  • 06 11 11 11 Ricky Spence defeated 11 06 02 08 Matthew Elliott

F Grade

  • 11 11 11 Liana Carrick defeated 06 03 06 Stephanie Eversley
  • 11 11 11 Siobhan Rose defeated 03 03 07 Lytesha Loving
  • 11 11 10 11 Jenifer Bielby defeated 07 03 12 04 Jessica Rowe
  • 11 08 11 11 Shannon Rose-Robinson defeated 04 11 05 05 Caroline Komposch

Junior Grade

  • 11 09 11 11 Alex Southern defeated 07 11 08 09 Hailey Moss
  • 11 11 07 11 Graham Moss defeated 06 04 11 04 Morgan Rossitter
  • 11 11 11 Daniel Ringer defeated 04 06 08 Nicky Southern
  • 11 11 11 Izzy White defeated 02 06 05 Tyler Komposch

A Plate

  • 11 08 13 11 Hadleigh Farrar defeated 08 11 11 05 Chris Dawson
  • 11 11 11 Nazhir Smith defeated 05 04 08 Spencer Moss
  • 10 11 11 11 D’Vario Thompson defeated 12 09 03 08 Nick Brewer

B Plate

  • 07 11 06 12 11 Colin Couper defeated 11 09 11 10 09 Tony Muldoon
  • 11 06 11 11 Matt Davies defeated 09 11 06 05 Alex Adelsberg
  • 11 11 11 Dylan Pratt defeated 06 06 06 Adam Hawley

C Plate

  • 11 14 11 Sarah Nicholson defeated 09 12 06 Grace Edy
  • 11 11 11 11 Jamie Ball defeated 07 04 13 06 Jeff Ingleman

D Plate

  • 11 11 11 Gary Levon defeated 02 09 04 Brian Amaro

bernewssports-banner-twitter-withborder

Share via email

Read More About

Category: All, Sports

.