BSSF East & East Central Primary Qualifiers

March 15, 2017 | 0 Comments

The Bermuda School Sports Federation’s [BSSF] Track and Field Championships continued, with the East and East Central Zone Primary School Qualifiers at the National Sports Center.

East Zone

Karis Brooks from Harrington Sound won the Under 9 Girls 100 Meter Dash clocking 18.22, Nazari Menzer also from Harrington Sound was second in 19.20 and Eva Tuzo finished third with a time of 19.75 representing St. David’s Primary.

The Under 9 Girls Cricket Ball Throw was won by Harrington Sound’s Ja’Shay Trott with a toss of 22.34m, Tuzo from St. David’s Primary was second tossing the Ball 21.06m and Reese Morbey from St. George’s Preparatory finished third with a toss of 18.16m.

A new record was established in the Under 10 Boys Cricket Ball Throw by Isaiah O’Brien from Harrington Sound Primary with a toss of 56.80m, O’Mani Jones from St. David’s Primary was second with a toss of 40.56m and Jyus Dill also from St. David’s Primary finished third with a top toss of 37.90m.

Jannis Robert set a new record in the Over 10 Boys High Jump with a leap of 1.27m representing the St. George’s Preparatory, Jaidyn Paiva from Harrington Sound was second leaping 1.25m and Sakanai Shawki was third with a leap of 1.23m.

East Central Zone

Keyandae Lightbourne from Elliot Primary won the Under 9 Girls 800 Meter Run stopping the clock in 3:01.00, Ava Butterfield from Somersfield Academy was second in 3:02.00 and Emma Allington finished third in 3:03.00 representing the Somersfield Academy.

The Under 9 Girls Long Jump was won by Deandra Kelleyman from Prospect Primary with a leap of 2.68m, Somers Stevenson was second representing Somersfield Academy leaping 2.56m and Eshe Holdipp from Elliot Primary finished third leaping 2.52m.

Justin Furbert clocked 1:15.74 on his way to winning the Over 10 Boys 400 Meter Dash representing Elliot Primary, Cameron Simons from Somersfield Academy was second with a time of 1:17.87 and Somersfield Academy student Caiden Millett was third clocking a time of 1:21.86.

Paris Robinson won the Over 10 Boys 800 Meter Run clocking 2:47.27 representing Elliot Primary, Justin Furbert also of Elliot Primary was second in 2:58.27 and Odin Heinz from Somersfield Academy finished third in 3:04.64.

The BSSF East Primary Zone Qualifiers results are below [PDF here]

The BSSF East Central Primary Zone Qualifiers results are below [PDF here]

click here Bermuda track and field

Share via email

Read More About

Category: All, Sports

Leave a Reply

="banner728-container bottom clearfix">