Results: Day #2 Team Squash Championships

September 15, 2017

The 2017 BDA Blue Team Squash Championships continued inside the Bermuda Squash Racquets Association Club with a host of matches.

In the Junior Division, Graham Moss defeated Andrew Cox in straight games 11-5, 11-9, 11-8.

The Lunchtime Leftovers edged the Deadpool Stunt Crew 5-4 in the Social Division, while the Three Amigos defeated the Rum Runners 8-1.

The Elite Division had a close finish with Just In The Nick of Time defeating The Crab Catchers 5-4, with Shirts Off defeating CourtHouse 8-1.

Junior 2nd Round:

  • Daniel Ringer beat Izzy White 11-5, 11-7, 8-11, 11-6
  • Ethan Roserea beat Owen Roserea 11-4, 11-9, 7-11, 8-11, 11-7
  • Graham Moss beat Andrew Cox 11-5, 11-9, 11-8
  • Nicky Southern beat Tyler Komposch 11-2, 11-4, 11-6

Social Division: Grumpy Old Men beat Get Foxed 8-1

  • Peter Drury beat Mark James 11-10, 11-10, 11-9
  • Ben Bramlett beat Jordan Amaral 11-5, 11-7, 9-11
  • Chris Alexander beat Ian Fox 11-9, 11-9, 11-7

Social Division: Three Amigos beat Rum Runners 8-1

  • Matthew Elliott beat Bill Sura 11-5, 11-10, 11-6
  • Matthew Ingleman beat Graham Moss 10-11, 11-6, 11-9
  • Alex Southern beat Peter Redmond 11-8, 11-8, 11-9

Social Division: Lunchtime Leftovers beat Deadpool Stunt Crew 5-4

  • Alex Adelsberg lost to Jan Brewer 6-11, 9-11, 7-11
  • Rhys Puddy beat Siobhan Rose 9-11, 11-6, 11-8
  • Derek Theisen beat Michelle Hodder 11-2, 11-6, 11-2

Social Division: OneAteZero beat Ashour Thing 7-2

  • Eugene Bothello beat Malcolm Woodley 11-3, 11-3, 11-5
  • John Stout beat Jayne Craig 11-8, 11-9, 11-4
  • Meagan Jackson lost to Joann Bielby 11-10, 11-9, 3-11

Elite Division: Top Shelf beat Keane Beans 7-2

  • Micah Franklin beat Robert Maycock 11-6, 11-4, 11-9
  • Mel Caines beat Stephen Smith 11-8, 7-11, 11-5
  • Rachel Barnes beat Emma Keane 7-11, 11-5, 11-10

Elite Division: Just In The Nick of Time beat The Crab Catchers 5-4

  • D’Vario Thompson lost Patrick Foster 11-8, 11-9, 11-7
  • Korin Knights beat Anthony White 11-3, 11-6, 8-11
  • Anaya Smith beat Kyle Thompson 11-9, 11-2, 11-2

Elite Division: Tight Like My Shorts beat Tec-Nic-Al 6-3

  • Anthony Fellowes beat Murray Brewer 11-6, 7-11, 11-5
  • Spencer Moss beat Greg Fitzgerald 11-7, 7-11, 11-7
  • Daniel Sullivan beat Tony Muldoon 6-11, 11-6, 11-7

Elite Division: Shirts Off beat CourtHouse 8-1

  • Hadleigh Farrer beat Ryan Spencer-Arscott 11-5, 11-4, 11-1
  • Romar Douglas beat Steven DeCouto 11-5, 8-11, 11-10
  • Jeff Ingleman beat Mike Hamilton 11-7, 11-5, 11-8

bernewssports-banner-twitter-withborder

Share via email

Read More About

Category: All, Sports

.