BNAA Arboretum Cross Country Results

November 7, 2017

The Bermuda National Athletics Association’s [BNAA] Cross-Country season saw action move to the Arboretum.

Chayce Smith ran to victory in the Men’s Open Division clocking 22.07, with Sean Trott finishing second recording a time of 22.45 and Damian Gold finished third clocking 24.29.

Gayle Lindsay won the Women’s Open Division with a time of 20:01, Kimberly McIvor finished second in 22:25.

BNAA Cross Country Arboretum Results

Under 10 Boys 2 Miles

  • 1 Masaki Kitade 13:40.0
  • 2 Daylen Scott 16:00.4
  • 3 David Morris 17:06.0
  • 4 Tobiah Goodchild 17:08.2

Under 10 Girls – 2 Miles

  • 1 Jaeda Grant 13:44.2
  • 2 Ellise Dickison 14:23.7
  • 3 Amaris Munya 16:08.6
  • 4 Eva Trott 16:13.9
  • 5 Kruz Iris 16:56.5
  • 6 Isis Tucker 17:07.0
  • 7 Arima Turner 18:03.7
  • 8 LaShae Jones 18:10.1
  • 9 Jayda Walker 18:13.1
  • 10 Zyahj Lynch 18:29.8
  • 11 Dayasha Dill 20:59.8
  • 12 Aaliyah Berkely 21:04.2
  • 13 Nai’Lah Barclay 22:37.3

Under 12 Boys – 2 Miles

  • 1 Jace Donowa 12:53.5
  • 2 Zaeden Stewart 12:58.6
  • 3 Eddy Norman 13:07.5
  • 4 Max Reid 13:21.7
  • 5 Eoghan Homan 13:24.2
  • 6 A’Niaz Outerbridge 13:56.2
  • 7 Jaelyn Grant 14:00.6
  • 8 Elijah Bean 14:05.3
  • 9 Khari Sharrieff 14:31.4
  • 10 Jake Smith 14:38.2
  • 11 Isael Smith 15:06.8
  • 12 Ade Hart 16:58.6

Under 12 Girls – 2 Miles

  • 1 Katherine Bean-Rosario 13:58.4
  • 2 Legend Stevenson 14:11.1
  • 3 Jasmin Hasselkuss 14:16.4
  • 4 Maya Bean 14:41.0
  • 5 Keisha Grant 16:24.2
  • 6 Ramiah Brangman 16:53.9
  • 7 Zahriah Outerbridge 17:01.3
  • 8 Zylah Bean 17:02.1
  • 9 J’Naz Richards 17:18.2
  • 10 Karis Brooks 17:22.6
  • 11 Jahzara Grifiths 17:54.3
  • 12 Breanna Medeiros 20:00.8
  • 13 Deandra Kellyman 22:39.1

Under 14 Boys – 2 Miles

  • 1 Tommy Marshall 11:31.7
  • 2 Jake Brislane 12:03.8
  • 3 Ryan Fleming 12:19.9
  • 4 Yari Tucker 12:25.5
  • 5 Jeyson Simons 13:09.3
  • 6 John Dickison 14:11.8
  • 7 J’Auza James 14:20.6
  • 8 Kaori Trott 15:07.6
  • 9 Enshenico Davis 15:30.6
  • 10 Amari Stewart 18:06.8

Under 14 Girls – 2 Miles

  • 1 Jaoe Johnston 13:38.0
  • 2 Myeisha Sharrieff 13:41.1
  • 3 Jezhari Talbot 14:17.2
  • 4 Satasia Swann 14:50.7
  • 5 Sanaa Morris 14:52.4
  • 6 Jahstice Grant 18:09.5
  • 7 Malaya Raynor 19:06.8
  • 8 Shuntea Dove 26:48.4

Under 17 Boys – 3 Miles

  • 1 Quincy Kuzyk 16:47.0
  • 2 Ryan Outerbridge 17:42.6
  • 3 Mikal Dill 23:24.7
  • 4 Dequan Trott 24:55.4

Under 17 Girls – 3 Miles

  • 1 Jessie Marshall 20:53.7
  • 2 Kyasia Simmons 25:25.0
  • 3 Keturah Bullford-Trott 29:20.6
  • 4 Miniya Wainwright 29:21.0

Under 20 Boys – 3 Miles

  • 1 Johndell Cumberbatch 16:52.7

Under 20 Girls – 3 Miles

  • 1 Macy Aicardi 21:24.4
  • 2 Zariah Simmons 29:04.8

Men’s Open – 4 Miles

  • 1 Chayce Smith 22:07.0
  • 2 Sean Trott 22:45.7
  • 3 Damian Gold 24:29.9
  • 4 Oliver Kempe 29:52.8

Women’s Open – 3 Miles

  • 1 Gayle Lindsay 20:01.1
  • 2 Kimberly McIvor 22:25.6

Men’s Masters – 3 Miles

  • 1 Omari Hart 18:51.6
  • 2 Colm Homan 21:34.4

Women’s Masters – 3 Miles

  • 1 Rebecca Shepard 23:20.2
  • 2 Kim Raymond 25:54.6
  • 3 Charmaine Thomas 29:01.8

Men’s Senior Masters – 3 Miles

  • 1 Scott Neil 21:54.0
  • 2 Sean Kelly 22:44.0
  • 3 Dirk Hasselkuss 25:03.0
  • 4 David Brown 26:46.6
  • 5 John Deda 27:36.6
  • 6 Tony Riker 33:06.5

Women’s Senior Masters – 3 Miles

  • 1 Zina Jones 25:21.7
  • 2 Glennis Butterfield 26:57.3
  • 3 Michelle Berkeley 29:37.2

Men’s 60+ – 3 Miles

  • 1 Jay Kempe 23:49.0
  • 2 Michael Whalley 28:27.3
  • 3 Robert Oliver 35:03.2

Women’s 60+ – 3 Miles

  • 1 Edwina Arorash 30:49.0
  • 2 Donna Mae Arorash 37:13.7
  • 3 Midge Oliver DNF

click here Bermuda track and field

Share via email

Read More About

Category: All, Sports

.