BNAA Cross Country Season Gets Underway

October 13, 2019 | 0 Comments

The Bermuda National Athletics Associations 2019 Cross Country Season got underway at the Arboretum.

A total of 81 competitors took up the challenging course to begin the season; Sean Trott won the Open Men’s Division with a time of 16:39.1 over 3 miles, while Gayle Lindsay won the Women’s Open Division clocking a time of 12:50.5 covering 2 miles.

Omari Hart won the Men’s Masters Division race with a time of 12:50.0 over 2 miles, with the Women’s Masters Division race going to Kemda Bean who clocked 21:24.3.

With a time of 21:11.8, Meron Simons won the Women’s Under 18 Division and Ryan Outerbridge won the Under 18 Division race clocking 16:56.9.

Girls Under 10 Division

  • 07:10.2 Antoinette Barry
  • 07:16.6 Kelise Wade
  • 07:29.7 Riana Robinson
  • 07:40.8 Jaylen Lewis
  • 08:00.8 Ramayah Simons-Duqu
  • 08:08.1 Zyari Lawrence
  • 08:20.0 Zaylee Lawrence
  • 08:41.8 Zakhya Scott
  • 09:30.1 Miyari Trott
  • 09:47.9 Sa`Mya Musson
  • 09:48.5 Olivia Brown

Girls U12 Division

  • 08:18.1 Ryley Wilson
  • 13:09.8 Jaeda Grant
  • 15:02.2 Azari Jones
  • 15:35.6 Amaris Munya
  • 16:01.7 Isis Tucker
  • 16:33.5 Dayasha Dill
  • 16:45.9 Hailey Trott
  • 16:47.3 Aaliyah Berkeley
  • 17:08.2 Arima Turner
  • 17:36.0 Muryah Swan
  • 19:31.3 Lashee Jones

Girls U14 Division

  • 14:22.2 Katherine Bean-Rosa
  • 14:26.0 Carina Bortoli
  • 14:42.5 Kemauri Darrell
  • 15:22.1 Fasika Simons
  • 16:36.3 Zylah Bean
  • 16:51.2 Ramiah Brangman
  • 17:08.6 Zahriah Outerbridge
  • 17:09.1 I’Aura Golding
  • 17:13.1 Maya Bean

Boys U10 Division

  • 06:23.0 Chavi Pacheco-Hill
  • 07:39.3 Nhari Gilbert
  • 07:45.4 Jasper Lau
  • 08:46.2 Oliver Thompson
  • 09:53.5 Lenox Brown
  • 10:18.2 Kyree Baxter

Boys U12 Division

  • 12:56.8 Luca Bortoli
  • 13:27.6 Maximilian Kimberle
  • 13:33.5 Masaki Kitade
  • 13:51.6 Michael Schrah
  • 14:44.6 Tobiah Goodchild
  • 14:45.2 Daylen Scott
  • 15:11.8 Jackson Langley
  • 15:13.5 Zadok Simons
  • 15:14.0 Henok Simons
  • 17:03.7 Devin Todd
  • 17:04.1 Aaron Lugo
  • 17:34.2 Malik Paynter

Boys U14 Division

  • 12:04.8 Khari Sharrieff
  • 12:31.0 Eoghan Homan
  • 12:54.3 Nayan Grant
  • 13:01.6 Tajahri Rogers
  • 13:08.0 Jaelyn Grant
  • 13:21.9 Elijah Bean
  • 14:39.4 Joshua Wilson
  • 16:13.5 Jonah Trott
  • 16:25.2 Jake Smith

Women U18 Division

  • 21:11.8 Meron Simons
  • 21:27.2 Liana Medeiros
  • 21:34.3 Jessie Marshall
  • 22:34.5 Jezhari Talbot
  • 25:34.9 Kyaida Lanthier
  • 27:00.9 Brianna Mawer
  • 30:36.6 Tesyah-Mahle Astwood

Women Open Division

  • 12:50.5 Gayle Lindsay

Women Master Division

  • 21:24.3 Kemda Bean

Women Senior Master Division

  • 14:47.9 Victoria Fiddick
  • 17:28.5 Jennie Kelly
  • 17:54.8 Michelle Berkeley
  • 19:49.1 Elizabeth Andrade
  • 19:52.2 Carol Griffith
  • 20:35.2 Joanne Medeiros

Women 60+ Division

  • 20:43.8 Edwina Arorash
  • 28:08.9 Donna Mae Arorash

Men U18 Division

  • 16:56.9 Ryan Outerbridge
  • 16:59.4 Tommy Marshall
  • 18:10.2 Sancho Smith
  • 18:19.7 Simeon Hayward
  • 19:00.5 Iziah Tucker
  • 19:36.7 J’Auza James
  • 20:56.6 Tajai Goater
  • 22:29.5 Yari Tucker
  • 23:00.3 Jayson Simons

Men Open Division

  • 16:39.1 Sean Trott
  • 21:25.4 Matthew Viney
  • 22:00.8 Richard Howells

Men Master Division

  • 12:50.0 Omari Hart
  • 15:27.8 Nathan Trott
  • 16:37.9 Neville Grant

Men Senior Master Division

  • 13:58.7 Steve Oriley
  • 14:07.8 Sean Kelly
  • 14:25.5 Scott Neil
  • 19:38.1 Tony Riker

Men 60+ Division

  • 16:51.3 Jay Kempe

click-here-banner running

Share via email

Read More About

Category: All, Sports

Leave a Reply