1972 Election

The General Election was held in June 1972, and there were 23,091 registered voters. The UBP won 30 seats, and the PLP won 10 seats. This was the second consecutive victory for the UBP.

SANDYS NORTH
Registered Voters-1,339
Elected: Francis Galloway & J. Christopher Astwood UBP WIN
J. Christopher Astwood (UBP) 599
Francis Galloway (UBP) 671
Walter Lister (PLP) 394
Lloyd Telford (PLP) 466
TURN-OUT- 1,077 or 80.9%

SANDYS SOUTH
Registered Voters- 1,302
Elected: Walter Roberts & Eugene Cox PLP WIN
Junius Burrows (UBP) 345
Eugene Cox (PLP) 668
Asquith Phillips (UBP) 321
Walter Roberts (PLP) 677
TURN-OUT- 1,012 or 77.7%

SOUTHAMPTON WEST
Registered Voters- 795
Elected: Ralph Marshall & Harry Viera UBP WIN
Ralph Marshall (UBP) 483
Elridge Simmons (PLP) 147
Harry Viera (UBP) 478
TURN-OUT- 639 or 80.3%

SOUTHAMPTON EAST
Registered Voters- 761
Elected: Reginald Burrows & Stanley Lowe PLP WIN
Reginald Burrows (PLP) 431
Stanley Lowe (PLP) 427
Stanley Ratteray (UBP) 281
Clarence Terceira (UBP) 282
TURN-OUT- 83.6%

WARWICK WEST
Registered Voters- 1,658
Elected: John Sharpe & Quinton Edness UBP WIN
Eugene Blakeney (PLP) 598
Quinton Edness (UBP) 748
Samuel Lightbourne (PLP) 558
John Sharpe (UBP) 756
TURN-OUT- 1353 or 81.6%

WARWICK EAST
Registered Voters- 1,327
Elected: Edward Richards & John Patton UBP WIN
Walter Brangman (PLP) 388
Vernon Jones (PLP) 350
John Patton (UBP) 479
Edward Richards (UBP) 494
TURN-OUT- 1,327 or 72.2%

PAGET WEST
Registered Voters- 974
Elected: William Masters & David Wilkinson UBP WIN:
William Masters (UBP) 568
Roland Simons (PLP) 163
David Wilkinson (UBP) 565
TURN-OUT- 720 or 73.9%

PAGET EAST
Registered Voters- 1,070
Elected: John Swan & DeForest Trimingham UBP WIN
Aurelia Burch (PLP) 60
John Swan (UBP) 763
DeForest Trimingham (UBP) 754
TURN-OUT- 816 or 76.3%

PEMBROKE WEST
Registered Voters- 1,498
Elected: David Gibbons & James Pearman UBP WIN:
Wentworth Christopher (PLP) 384
David Gibbons (UBP) 767
James Pearman (UBP) 755
Ottiwell Simmons (PLP) 386
TURN-OUT- 1,111 or 74.2%

PEMBROKE WEST CENTRAL
Registered Voters- 1,517
Elected: Clarence James & Cyril Rance UBPWIN
Mary Hayward (PLP) 328
Clarence James (UBP) 758
Cyril Rance (UBP) 736
Hugh Richardson (PLP) 351
TURN-OUT- 1,207 or 74.5%

PEMBROKE EAST CENTRAL
Registered Voters- 1,382
Elected: Stanley Morton & Barbara Ball PLP WIN
Barbara Ball (PLP) 487
Roberts Barritt (UBP) 378
Stanley Morton (PLP) 489
Charles Vaucrosson (UBP) 373
TURN-OUT- 867 or 62.1%

PEMBROKE EAST
Registered Voters- 1,585
Elected: Austin Thomas &Walter Robinson PLP WIN
Arnold Francis (UBP) 421
Ed Kelly (UBP) 385
Walter Robinson (PLP) 706
Austin Thomas (PLP) 731
TURN-OUT-1,148 or 72.4%

DEVONSHIRE NORTH
Registered Voters- 1,499
Elected: Lois Browne-Evans & Frederick Wade PLP WIN
Lois Browne-Evans (PLP) 776
William Douglas (UBP) 309
Frederick Wade (PLP) 736
Hubert Watlington (UBP) 307
TURN-OUT- 1,088 or 72.6%

DEVONSHIRE SOUTH
Registered Voters- 1,254
Elected: John Barritt &William Cox UBP WIN
John Barritt (UBP) 821
William Cox (UBP) 813
Richard Lynch (UBP) 175
Ann Pindar (PLP) 168
TURN-OUT- Estimate- 1,000

SMITH’S NORTH
Registered Voters- 943
Elected: Ernest DeCouto & Ernest Vesey UBP WIN
Naurice Bean (PLP) 136
Ernest DeCouto (UBP) 608
Alexander Outerbridge (PLP) 139
Ernest Vesey (UBP) 597
TURN-OUT – 746 or 79.1%

SMITH’S SOUTH
Registered Voters- 859
Elected: C.V. Woolridge & L.P. Gutteridge UBP WIN
Cecil Durham (PLP) 190
L.P. Gutteridge (UBP) 496
C.V. Woolridge (UBP) 534
TURN-OUT- 689 or 80.21%

HAMILTON WEST
Registered Voters- 815
Elected: Gloria McPhee & John Stubbs UBP WIN
Gilbert Darrell (PLP) 302
Gloria McPhee (UBP) 370
John Stubbs (UBP) 348
Delwyn Trott (PLP) 279
TURN-OUT- 667 or 81.8%

HAMILTON EAST
Registered Voters- 681
Elected: Haskins Davis & Helene Brown UBP WIN
Helene Brown (UBP) 290
Haskins Davis (UBP) 323
Arthur Hodgson (PLP) 276
Elvira Warner (PLP) 241
TURN-OUT- 577 or 84.7%

ST. GEORGE’S NORTH
Registered Voters- 852
Elected: Anita Smith & Brownlow Tucker UBP WIN
Anita Smith (UBP) 431
Jennifer Smith (PLP) 277
Brownlow Tucker (UBP) 406
TURN-OUT- 655 or 76.8%

ST. GEORGE’S SOUTH
Registered Voters- 870
Elected: Lancelot Swan & Dudley Spurling UBP WIN
Ruth Jordan (PLP) 149
Kenneth Paul (PLP) 160
Dudley Spurling (UBP) 511
Lancelot Swan (UBP) 537
TURN-OUT- 705 or 81%