1983 Election

The election was held in February 1983 and saw the UBP win 26 seats to the PLP’s 14 seats. This was the fifth consecutive victory for the UBP.

SANDY’S NORTH
Registered Voters- 1802
Elected: Eugene Cox & Lionel Simmons PLP WIN
Results: Eugene Cox PLP 838
Paul Leseur UBP 645
Colin Pearman UBP 652
Lionel Simmons PLP 812
TURN-OUT: 1,498 83%

SANDYS SOUTH
Registered Voters-1861
Elected: Walter Lister & Walter Roberts PLP WIN
Results: John Harvey UBP 602
Walter Lister PLP 900
Walter Roberts PLP 904
Kim Swan UBP 579
TURN-OUT: 1,506 81%

SOUTHAMPTON WEST
Registered Voters-1,292
Elected: Ralph Marshal & Harry Viera UBP WIN
Results: Lavern Chapman PLP 298
Dilton Lightbourne PLP 314
Ralph Marshall UBP 749
Harry Viera UBP 757
TURN-OUT: 1,069 83%

SOUTHAMPTON EAST
Registered Voters-1,285
Elected: Reginald Burrows & Stanley Lowe PLP WIN
Results: Carmen Blackett UBP 355
Reginald Burrows PLP 641
Rex Darrell UBP 336
Stanley Lowe PLP 640
TURN-OUT: 998 78%

WARWICK WEST
Registered Voters-2,046
Elected: Quinton Edness & Sir John Sharpe UBP WIN
Results: David Allen PLP 792
Eugene Blakeney PLP 808
Quinton Edness UBP 926
Sir John Sharpe UBP 930
TURN-OUT: 1,740 85%

WARWICK EAST
Registered Voters-1,896
Elected: Walter Brangman & Irving Pearman
Results: Walter Brangman PLP 776
Lloyd James PLP 759
Irving Pearman UBP 774
Gerald Simons UBP 757
TURN-OUT: 1,545 82%

PAGET WEST
Registered Voters-1,064
Elected: Harry Soares & David Wilkinson UBP WIN
Results: Cynthia Aberdeen PLP 211
George Byron PLP 210
Harry Soares UBP 683
David Wilkinson UBP 673
TURN-OUT: 893 84%

PAGET EAST
Registered Voters-1,166
Elected: John Stubbs & John Swan UBP WIN
Results: Aurelia Burch PLP 85
Michael Martin PLP 89
John Stubbs UBP 863
John Swan UBP 876
TURN-OUT: 973 83%

PEMBROKE WEST
Registered Voters-1,736
Elected: David Gibbons & William McPhee UBP WIN
Results: David Gibbons UBP 1,036
Doreen Lightbourn PLP 368
William McPhee UBP 1,038
Rita Peniston PLP 381
TURN-OUT: 1,432 82%

PEMBROKE WEST CENTRAL
Registered Voters-1,677
Elected: Ann Cartwright-Decouto & Clarence James UBP WIN
Results: Kathleen Bell PLP 509
Ann Cartwright-Decouto UBP 821
Clarence James UBP 813
Charles Jeffers PLP 515
TURN-OUT: 1,335 80%

PEMBROKE EAST CENTRAL
Registered Voters-1,683
Elected: Barbara Ball & Stanley Morton PLP WIN
Results: Barbara Ball PLP 617
Robert Barritt UBP 567
Lawson Mapp UBP 569
Stanley Morton PLP 621
TURN-OUT: 1,198 71%

PEMBROKE EAST
Registered Voters-1,630
Elected: Ottiwell Simmons & Austin Thomas PLP WIN
Results: Terrance Brannon UBP 333
Ottiwell Simmons PLP 819
Austin Thomas PLP 815
Freddie Thomas UBP 327
TURN-OUT: 1,157 71%

DEVONSHIRE NORTH
Registered Voters-1,882
Elected: Lois Browne-Evans & Freddie Wade PLP WIN
Lois Browne-Evans PLP 974
Walter Cross UBP 449
Kenneth Daniels UBP 438
Freddie Wade PLP 934
TURN-OUT: 1,411 75%

DEVONSHIRE SOUTH
Registered Voters-1,964
Elected: John Barritt Sr. & William Cox UBP WIN
Results: John Barritt Sr. UBP 1,119
Clyde Bassett PLP 441
William Cox UBP 1,104
Richard Lynch PLP 445
TURN-OUT: 1,568 80%

SMITH’S NORTH
Registered Voters-1,203
Elected: Ernest DeCouto & Ernest Vesey UBP WIN
Results: Charles Bean PLP 219
Ernest DeCouto UBP 783
Ernest Vesey UBP 767
Austin Wade PLP 201
TURN-OUT: 993 83%

SMITH’S SOUTH
Registered Voters-1,246
Elected: Anthony Correia & C.V. Jim Woolridge UBP WIN
Results: Anthony Correia UBP 734
Elbridge Simmons PLP 270
C.V. Jim Woolridge UBP 768
Trevor Woolridge PLP 291
TURN-OUT: 1,042 84%

HAMILTON WEST
Registered Voters-1,070
Elected: Maxwell Burgess & George Thomas UBP WIN
Maxwell Burgess UBP 439
Arthur Hodgson PLP 434
Calvin Smith PLP 416
George Thomas UBP 445
TURN-OUT: 875 82%

HAMILTON EAST
Registered Voters-1,139
Elected: Gilbert Darrell & Haskins Davis
Results: Gilbert Darrell PLP 516
Haskins Davis UBP 508
Francis Furbert UBP 474
Delano Ingham PLP 479
TURN-OUT: 994 87%

ST. GEORGE’S NORTH
Registered Voters-1,194
Elected: Gladwin Hall & Henry Hayward UBP WIN
Results: Ernest Drew PLP 474
Gladwin Hall UBP 538
Henry Hayward UBP 536
Jennifer Smith PLP 474
TURN-OUT: 1,025 86%

ST. GEORGE’S SOUTH
Registered Voters-1,122
Elected: Sidney Stallard & Lancelot Swan UBP WIN
Results: Julian Hall PLP 253
Sidney Stallard UBP 657
Lancelot Swan UBP 661
Calvin Wales PLP 222
TURN-OUT: 911 81%