1993 Election

The election was held in October 1993 and saw the UBP win 22 seats to the PLP’s 18 seats. It was the eight consecutive victory by the UBP, and as of 2012 remains their last.

SANDY’S NORTH
Elected: Eugene Cox & Dennis Lister PLP WIN
Dennis Lister PLP 949
Eugene Cox PLP 942
Edward Bailey UBP 596
Colin Pearman UBP 591
Registered Voters- 2,121
TURN-OUT: 1,569 74%

SANDYS SOUTH
Elected: Walter Lister & Walter Roberts PLP WIN
Walter Lister PLP 1,144
Walter Roberts PLP 1,109
Ralph Richardson UBP 466
Ted Gauntlet UBP 447
Registered Voters-2,108
TURN-OUT: 1,601 76%

SOUTHAMPTON WEST
Elected: Pamela Gordon & David Dodwell UBP WIN
Pamela Gordon UBP 802
David Dodwell UBP 755
Terry Lister PLP 549
Michael Scott PLP 507
Matthew Lindo NLP 90
Registered Voters-1,660
TURN-OUT: 1,387 84%

SOUTHAMPTON EAST
Elected: Reginald Burrows & Stanley Lowe PLP WIN
Reginald Burrows PLP 754
Stanley Lowe PLP 747
Calvin Simons UBP 357
Anthony Santucci UBP 357
Registered Voters-1,504
TURN-OUT: 1,134 75%

WARWICK WEST
Elected: Quinton Edness & Ewart Brown
Quinton Edness UBP 960
Dr. Ewart Brown PLP 958
Sir John Sharpe UBP 944
George Scott PLP 881
Dessaline Waldron NLP 52
David Burch IND 23
Registered Voters-2,359
TURN-OUT: 1,932 82%

WARWICK EAST
Elected: Alex Scott & Irving Pearman
Irving Pearman UBP 897
Alex Scott PLP 894
Calvin Smith PLP 854
Gerald Simons UBP 832
Debra Saltus NLP 159
Patricia Gordon-Pamplin IND 68
Registered Voters-2,440
TURN-OUT: 1,864 76%

PAGET WEST
Elected: Harry Soares & Tim Smith UBP WIN
Harry Soares UBP 662
Tim Smith UBP 636
Chris Furbert PLP 276
Calvin Wales PLP 238
Registered Voters-1,217
TURN-OUT: 935 77%

PAGET EAST
Registered Voters-1,209
Elected: John Stubbs & John Swan UBP WIN
Sir John Swan UBP 855
Dr. John Stubbs UBP 811
Geoffrey Parker NLP 112
Aurelia Burch PLP 75
Registered Voters-1,209
TURN-OUT: 968 80%

PEMBROKE WEST
Elected: Dr. David Dyer & Dr.Clarence Terceira UBP WIN
David Dyer UBP 917
Clarence Terceira UBP 874
Carvel Van Putten PLP 468
Michael Cox PLP 454
Registered Voters-1,818
TURN-OUT: 1,392 77%

PEMBROKE WEST CENTRAL
Elected: Ann Cartwright-Decouto & Jerome Dill UBP WIN
Jerome Dill UBP 701
Ann Cartwright-Decouto UBP 698
Neletha Butterfield PLP 559
Stuart Hayward IND 299
Registered Voters-1,755
TURN-OUT: 1,437 82%

PEMBROKE EAST CENTRAL
Elected: David Allen & Stanley Morton PLP WIN
Stanley Morton PLP 715
David Allen PLP 690
Lawson Mapp UBP 484
David Lines UBP 449
Registered Voters-1,692
TURN-OUT: 1,205 71%

PEMBROKE EAST
Elected: Ottiwell Simmons & Nelson Bascome PLP WIN
Nelson Bascome PLP 938
Ottiwell Simmons PLP 865
Keetha Lowe UBP 211
Ramadhin Smith UBP 206
Registered Voters-1,571
TURN-OUT: 1,145 73%

DEVONSHIRE NORTH
Elected: Lois Browne-Evans & Freddie Wade PLP WIN
Lois Browne-Evans PLP 905
Freddie Wade PLP 892
Dr. James King UBP 344
Charles Marshall UBP 343
Austin Thomas NLP 212
Registered Voters-1,945
TURN-OUT: 1,399 72%

DEVONSHIRE SOUTH
Elected: David Saul & John Barritt UBP WIN
John Barritt UBP 1,072
Dr David Saul UBP 1,044
Danny Farias PLP 513
Richard Lynch PLP 507
Registered Voters-2,203
TURN-OUT: 1,609 73%

SMITH’S NORTH
Elected: Ernest DeCouto & Leonard Gibbons UBP WIN
Leonard Gibbons UBP 827
Ernest DeCouto UBP 817
Dr. Roosevelt Brown PLP 380
Registered Voters-1,501
TURN-OUT: 1,188 79%

SMITH’S SOUTH
Elected: Trevor Moniz & C.V. Jim Woolridge UBP WIN
C.V. Jim Woolridge UBP 780
Trevor Moniz UBP 690
Dr. Clark Goodwin PLP 340
Graeme Outerbridge NLP 283
Registered Voters-1,483
TURN-OUT: 1,188 80%

HAMILTON WEST
Elected: Maxwell Burgess & Wayne Furbert UBP WIN
Maxwell Burgess UBP 564
Wayne Furbert UBP 544
Eugene Blakeney PLP 494
Julian Hall PLP 487
Registered Voters-1,291
TURN-OUT: 1,062 82%

HAMILTON EAST
Elected: Renee Webb & Trevor Woolridge PLP WIN
Renee Webb PLP 595
Trevor Woolridge PLP 582
Francis Furbert UBP 498
Wendell Hollis UBP 491
Gilbert Darrell NLP 241
Gershwyn Smith IND 3
Registered Voters-1,171
TURN-OUT: 1,260 83%

ST. GEORGE’S NORTH
Elected: Jennifer Smith & Leon Williams PLP WIN
Jennifer Smith PLP 752
Leon Williams PLP 638
Phillip Smith UBP 454
Michael Jones UBP 414
Albari Assalaam IND 4
Registered Voters-1,438
TURN-OUT: 1,158 81%

ST. GEORGE’S SOUTH
Elected: Richard Spurling & Grace Bell UBP WIN
Richard Spurling UBP 579
Grace Bell UBP 558
Arthur Pitcher PLP 517
Cheryl Ann Pooley NLP 300
Registered Voters-1,436
TURN-OUT: 1,139 79%