2007 Election

The election was held on 18th December 2007 and saw the PLP win 22 seats to the UBP’s 14 seats.The PLP earned 16,800 votes [52.5%], with the UBP gaining 15,161 votes [47.3%].

Notable aspects of this election include then Opposition Leader Michael Dunkley moving from his Devonshire East seat to try and unseat PLP MP Patrice Minors, and being defeated at the polls.

The five closest seats in the 2007 election were won by margins ranging from 17 to 48 votes. The UBP won C#2 St. George’s West by 17 votes, the PLP won C#1 St. George’s North by 25 votes, the UBP won C#4 St. George’s South by 25 votes, the UBP won C#11 Devonshire East by 27 votes, and the PLP won C#30 Southampton East Central by 48 votes.

C#36: Sandys North
PLP Michael Scott won 62.2% of the vote vs UBP Ed Bailey [486-292]

C#35: Sandys North Central
PLP Dennis Lister won 66.43% of the vote vs UBP Donald Hassell [556-281]

C#34: Sandys South Central
PLP Walter Lister won 69.26% of the vote vs UBP Sarah Burrows [649-284]

C#33: Sandys South
PLP Terry Lister won 60.96% of the vote vs UBP Alvin Wilson [556-346]

C#32: Southampton West
PLP Randy Horton won 69.03% of the vote vs UBP Charlie Swan [629–366]

C#31: Southampton West Central
UBP Jon Brunson won 57.38% of the vote vs PLP Marc Bean [548 -406]

C#30: Southampton East Central
PLP Zane Desilva won 52.2% of the vote vs UBP incumbent David Dodwell [569-521]

C#29: Southampton East
PLP Stanley Lowe won 67.97% of the vote vs UBP Douglas Decouto [558–263]

C#28: Warwick West
UBP Mark Pettingill won 62.07% of the votes vs PLP George Scott [594-356]

C#27: Warwick North Central
PLP Elvin James won 56.14% of the vote vs UBP R. Wayne Scott [535-418]

C#26: Warwick South Central
PLP Dr Ewart Brown won 68.45% of the vote vs UBP Roderick Simmons [562-252]

C#25: Warwick North East
PLP Dale Butler won 53.5% of the vote vs UBP Gina Spence [494-426]

C#24: Warwick South East
PLP Alex Scott won 58% of the vote vs UBP Jeff Sousa [518-367]

C#23: Paget West
UBP Patricia Gordon-Pamplin won 75.85% of the vote vs Rolfe Commissiong [732-233]

C#22: Paget East
UBP Dr Grant Gibbons won 77% of the vote vs PLP Davida Morris [723-212]

C#21: Pembroke South East
PLP Ashfield Devent won 67.61% of the vote vs UBP Tillman Darrell [526-252]

C#20: Pembroke South West
UBP Louise Jackson won 83% of the vote vs PLP Laverne Furbert [711-145]

C#19: Pembroke West
UBP Shawn Crockwell won 58% of the vote vs PLP Walton Brown [505-361]

C#18: Pembroke West Central
PLP Neletha Butterfield won 69.62% of the vote vs UBP Mariyln Steede [25.15%] & IND Roger Russell [5.22%]

C#17: Pembroke Central
PLP Wayne Perinchief won 56.5% of the vote vs UBP Austin Warner [39.64%] & IND Harold Darrell [3.09%]

C#16: Pembroke East Central
PLP Nelson Bascome won 87.11% of the vote vs UBP Keith Young [635-94]

C#15: Pembroke East
PLP Walter Roban won 81.63% of the vote over UBP Sean Pitcher [631-142]

C#14: Devonshire North West
PLP Paula Cox won 69.59% of the vote vs UBP Alan Marshall [492-215]

C#13: Devonshire North Central
PLP Glenn Blakeney won 53.52% of the vote vs UBP Albertha Waite [433-376]

C#12: Devonshire South Central
UBP John Barritt won with 85.26% of the vote vs PLP Linda Merritt [723-122]

C#11: Devonshire East
UBP Bob Richards won with 51.74% of the vote vs PLP Neville Tyrell [402-375]

C#10: Smith’s North
PLP Patrice Minors won 54.53% of the vote vs UBP Michael Dunkley [536-444]

C#9: Smith’s West
UBP Trevor Moniz won 58.50% of the vote vs PLP Larry Mussenden [506-357]

C#8: Smith’s South
UBP Cole Simons won 73.47% of the vote vs the PLP Jane Correia [673-243]

C#7: Hamilton South
UBP Darius Tucker won 56.57% of the vote vs PLP Wayne Caines [547–420]

C#6: Hamilton West
UBP Wayne Furbert won 54% of the vote vs PLP Charles Clarke [530-451]

C#5: Hamilton East
PLP Derrick Burgess won 80.28% of the vote vs UBP David Sullivan [737-181]

C#4: St. George’s South
UBP Donte Hunt won 51.18% of the vote vs PLP Phil Perinchief [544-519]

C#3: St David’s
PLP Lovitta Foggo won 54.27% of the vote vs UBP Suzann Roberts Holshouser [572-482]

C#2: St. George’s West
UBP Kim Swan won 50.95% of the vote vs PLP’s Dean Foggo [457-440]

C#1: St. George’s North
PLP Dame Jennifer Smith won 51.35% of the vote vs UBP Kenneth Bascome [474-449]