Bermuda Karting Club Weekend Racing Results
Bermuda Karting Club action continued at the Southside Motor Sports Park this weekend, as the third race day in the five race Trophy Series took place.
David Barbosa won the Tag Senior Class for the day, with Corey Lewis finishing second and Patrick Ingham finished third. Blake Horseman drove to victory in the Junior Clone Class, followed by Zavier Smith and Ryan Burgess.
The 125cc Shifters Class on the day was won by Stephen Corrado, with Shannon Caisey finished second and Jason Smith finished third.
TAG Sr. – Race #1
1st – #6 David Barbosa
2nd – #72 Corey Lewis
3rd – #82 Patrick ingham
4th – #99 Al Seymour Jr.
5th – #18 Bobby DeCosta
6th – #16 Jehan Durrant
7th – #51 Scott ‘Skitchy’ Barnes
Junior Clone Class – Race #1
1st – #24 Blake Horseman
2nd – #22 Zavier Smith
3rd – #31 Lauryn Burgess
4th – #18 Ryan Burgess
5th – #5 D’Niko Durrant
6th – #91 Lucas Bridges
125 Shifter Class – Race #1
1st – #51 Stephen Corrado
2nd – # 74 Jason Smith
3rd – #14 Rian Lindo
4th – #7 Shannon Caisey
5th – #87 Edward Stowe
TAG Sr. – Race #2
1st – #51 Scott ‘Skitchy’ Barnes
2nd – #6 David Barbosa
3rd – #82 Patrick Ingham
4th – #72 Corey Lewis
5th – #99 Al Seymour Jr.
6th – #18 Bobby DeCosta
7th – #16 Jehan Durrant
Junior Clone Class – Race #2
1st – #24 Blake Horseman
2nd – #22 Zavier Smith
3rd – #18 – Ryan Burgess
4th – #91 Lucas Bridges
5th – #5 – D’Niko Durrant
125 Shifter Class – Race #2
1st – #51 Stephen Corrado
2nd – #7 Shannon Caisey
3rd – #74 – Scott ‘Skitchy’ Barnes
4th – #87 Edward Stowe
5th – #14 Rian Lindo
TAG Sr. – Race #3
1st – #6 David Barbosa
2nd – #72 Corey Lewis
3rd – #82 Patrick Ingham
4th – #99 Al.Seymour Jr.
5th – #18 – Jeff Sousa
6th – #16 Jehan Durrant
7th – #51 Scott ‘Skitchy’ Barnes
Junior Clone Class – Race #3
1st – #24 Blake Horseman
2nd – #22 Zavier Smith
3rd – #18 Ryan Burgess
4th – #91 Lucas Burgess
5th – #5 – D’Niko Durrant
125 Shifter Class – Race #3
1st – #51 Stephen Corrado
2nd – #7 Shannon Caisey
3rd – #74 Jason Smith
4th – #87 Edward Stowe
Top Three Trophy Winners By Class
TAG Sr.
1st – David Barbosa
2nd – Corey Lewis
3rd – Patrick Ingham
Junior Clone
1st – Blake Horseman
2nd – Zavier Smith
3rd – Ryan Burgess
125cc Shifters
1st – Stephen Corrado
2nd – Shannon Caisey
3rd – Jason Smith