National Squash Championships Day 2 Results
The second round of the 2015 Digicel Bermuda National Squash Championships took place at the Bermuda Squash Racquets Association Club.
All the favorites on both the Men’s and Ladies side advanced to the next round.
On the Men’s Open Division side the defending champion Micah Franklin advanced with a 11-5, 11-1, 11-7 win over Kion Knights. Kristen Johnson defeated Nazhir Smith 11-6, 11-4, 11-4, while Noah Browne defeated Dylan Muldoon 11-2, 11-2, 11-4 and Patrick Foster defeated D’Vario Thompson 11-4, 11-2, 11-5.
The defending Ladies champion Runa Reta defeated Jackie Pinchin 11-7, 11-2, 11-4, Denise Kyme defeated Susanna Armano 11-3, 11-6, 11-8, Laura Robinson defeated Tiye Williams 11-6, 11-1, 11-3 and Rachel Barnes defeated Madeleine Rose 11-3, 11-4, 11-4.
Men’s Open PSA, 2nd Round
11 11 11 John Fletcher defeated
07 01 03 Anthony White
11 11 11 Micah Franklin defeated
05 01 07 Kion Knights
11 11 11 Kristen Johnson defeated
06 04 04 Nazhir Smith
11 11 11 Kristian Muldoon defeated
01 06 04 Nick Brewer
11 11 11 Noah Browne defeated
02 02 04 Dylan Muldoon
11 12 11 Thomas Sherratt defeated
06 10 05 Eugene Bothello
11 11 11 08 11 Anthony Fellowes defeated
13 03 05 11 09 Chris Dawson
11 11 11 Patrick Foster defeated
04 02 05 D’Vario Thompson
Men’s B Division, 2nd Round
10 11 11 11 Gary Levon defeated
12 06 06 07 Aaron Smith
11 11 13 Steven DeCouto defeated
09 09 11 Ricky Spence
11 11 11 Alex Adelsberg defeated
06 05 08 Derek Theisen
11 11 11 John Ashington defeated
04 07 08 Gary Ince
11 08 11 11 Taylor Carrick defeated
04 11 06 07 Kevin Gillespie
11 11 06 09 11 Edwin Wickham defeated
09 06 11 11 03 Anaya Smith
11 11 11 Kirk Saunders defeated
03 05 07 Jure Malgaj
11 11 07 11 Jamie Ball defeated
07 05 11 06 Paddy Furlong
Women’s Open, 1st Round
11 11 11 Runa Reta defeated
07 02 04 Jackie Pinchin
11 11 11 Denise Kyme defeated
03 06 08 Susanna Armano
11 11 11 Susie Lacey defeated
08 06 04 Jane Chapman
08 11 11 11 Isabel Brewer defeated
11 06 02 08 Abigail Brewer
11 11 11 Laura Robinson defeated
06 01 03 Tiye Williams
11 11 11 Meagan Jackson defeated
07 07 09 Suzanne Rose
11 11 11 Rachel Barnes defeated
03 04 04 Madeleine Rose
Men’s Veterans, 1st Round
11 11 10 09 11 John Ashington defeated
07 07 12 11 03 Bruce Robinson
11 11 11 Jeff Ingleman defeated
04 07 07 Canty Corbin
06 05 12 11 14 Ricky Spence defeated
11 11 10 08 12 Tony Riker
07 11 11 11 Aaron Smith defeated
11 05 03 09 Kevin Gillespie