National Championships Division Winners

July 6, 2022 | 0 Comments

The Bermuda National Track and Field Championships has concluded, with winners being announced for each division.

Caitlyn Bobb won the 17-19 female division with 20 points after she won the 100 & 200m races, Shayla Cann was second in the division with 10 points, while Za’Kayza Parsons and Keturah Bulford-Trott finished tied third with eight points each.

Razi Garland claimed the 17-19 male division title with 20 points, Saj Carey finished second with 18 points, while Jayson Simons finished third with 16 points.

In the 12-14 female division, Kelise Wade, and Ellise Dickinson finished on top with 20 points each; there was also a tie in the 15-16 female division with J’Naz Richards, and Breynia Darrell finishing with 20 points each.

9 & Under Female Division

  • 30 Solae Goater
  • 24 Yara Muhammad
  • 22 Mylah Desilva
  • 17 Dayah Dill
  • 14 Teagan Scott-Hanley

9 & Under Male Division

  • 18 Khaleef Daley
  • 06 Gebre Vickers

10-11 Female Division

  • 23 Zakhya Scott
  • 22 Riana Robinson
  • 20 Leydi Raynor
  • 18 Sukanya Johnson
  • 18 Jasmine Reid-Rubaine
  • 11 Zaylee Lawrence
  • 07 Zaria Codrington

10-11 Male Division

  • 38 Dunstan De Sa
  • 28 Timothy Pearman
  • 20 Chavi Pacheco Hill
  • 16 Jayden Perinchief
  • 14 Legend Burrows-Robinson
  • 08 Ronan Davidge
  • 06 As’ad Muhammad

12-14 Female Division

  • 20 Kelise Wade
  • 20 Ellise Dickinson
  • 16 Pria Wilson
  • 16 Amaris Munya
  • 14 kalila Daley
  • 13 Arima Turner
  • 13 Dayasha Dill
  • 09 Zyari Lawrence
  • 09 Lashee Jones
  • 04 Milan Gibbon-Thomas

12-14 Male Division

  • 20 Malik Paynter
  • 19 Charles Fox
  • 16 Luca Bortoli
  • 16 Tobiah Goodchild
  • 14 Jeon Wolfe
  • 14 Andre-Chealay Hollinsid
  • 10 Cameron Adkins
  • 10 Alejandro Brown-Rogers
  • 08 Dayzye Dill
  • 05 Dashaun Smith-Davis

15-16 Female Division

  • 20 J’Naz Richards
  • 20 Breynia Darrell
  • 16 I’Aura Golding
  • 16 Christia Lugo
  • 16 Zenji Washington
  • 10 Fenella Wightman
  • 08 Daria Desmond
  • 06 Carina Bortoli

15-16 Male Division

  • 20 Tajahri Rodgers
  • 20 Denver Tucker
  • 18 Szaine Williams
  • 16 Seer Carey
  • 12 Joshua Watson

17-19 Female Division

  • 20 Caitlyn Bobb
  • 10 Shayla Cann
  • 08 Za’Kayza Parsons
  • 08 Keturah Bulford-Trott
  • 06 Sanna Morris
  • 06 Jahstice Grant
  • 05 Sanya Lightbourne

17-19 Male Division

  • 20 Razi Garland
  • 18 Saj Carey
  • 16 Jayson Simons
  • 10 Nirobi Smith-Mills
  • 10 Tajai Goater
  • 08 Sancho Smith
  • 08 Daiquan Trott

20-29 Female Division

  • 10 Tiara DeRosa

20-29 Male Division

  • 20 Dage Minors
  • 18 Stephan Dill
  • 10 Sadiq Nurse
  • 10 Suresh Black
  • 10 Antonio Bailey

30+ Division

  • 10 Lamont Marshall

click here Bermuda track and field

Read More About

Category: All, Sports

Leave a Reply