BSRA Club Championships Day #4 Results

December 2, 2022 | 0 Comments

The Bermuda Squash Racquets Association’s Club Championships continued at the Devonshire facility.

Six matches on the day went the distance to decide a winner, in the men’s B classic plate division Daniel Ringer defeated Jeff Ingleman 11-5, 9-11, 8-11, 14-12, 11-7, while Aleem Qureshi defeated Shane McDonnell 7-11, 7-11, 11-6, 11-7, 11-9.

Owen Rosorea won his men’s C division match against Geoff Law 15-13, 7-11, 8-11, 11-4, 11-6.

There were three matches in the junior division which also went five games, Ben Sherratt defeated George Qureshi 8-11, 11-7, 4-11, 11-9, 12-10, then Brooklyn Barnett defeated Charlie Law 10-12, 6-11, 11-9, 11-4, 11-1, Barnett had another match this time defeating Lucas Flood 11-7, 11-8, 9-11, 11-5, 14-12.

BSRA Club Championships 2022 Day 4 Results:

Junior Division

11 11 11 Hudson Ferrisdefeated
07 09 07 Rocco Adderley

11 06 14 11 Matty Copelanddefeated
09 11 12 06 Rose Paulos

11 11 11 Owen Rosoreadefeated
01 02 09 Michael Schrah

10 06 11 11 11 Brooklyn Barnettdefeated
12 11 09 04 01 Charlie Law

11 11 09 05 14 Brooklyn Barnettdefeated
07 08 11 11 12 Lucas Flood

11 11 11 Leilani Carpoldefeated
04 04 05 Annie Dodwell

11 11 11 McKenna Kymedefeated
02 03 03 Kendra Chatterjee

11 11 11 Henry Fieldsdefeated
02 05 03 Luke Spencer

11 11 11 Mason Smithdefeated
07 09 06 James Bigley

11 11 12 Henry Fieldsdefeated
05 07 10 Kaiden DeSilva

08 11 04 11 12 Ben Sherrattdefeated
11 07 11 09 10 George Qureshi

Men’s A Division

11 11 11 Noah Brownedefeated
03 05 06 Kristian Muldoon

Anaya Smithdefeated
John Fletcher – Walk Over

Men’s A Classic Plate Division

12 11 12 Stephen Smithdefeated
10 08 10 Korin Knights

15 11 12 Armin Se Weerdtdefeated
13 06 10 Brendon Fourie

Men’s B Division

11 11 11 Andrew Coxdefeated
03 08 05 Tony Muldoon

11 11 11 Malcom Woodleydefeated
05 07 07 Robert Simpson

Men’s B Classic Plate Division

11 09 08 14 11 Daniel Ringerdefeated
05 11 11 12 07 Jeff Ingleman

07 07 11 11 11 Aleem Qureshidefeated
11 11 06 07 09 Shane McDonnell

Men’s C Division

15 07 08 11 11 Owen Rosoreadefeated
13 11 11 04 06 Geoff Law

Men’s C Classic Plate Division

11 11 14 Kevin Gillespiedefeated
05 04 12 David Crofts

Men’s Over 40 Division

11 11 11 Anthony Fellowsdefeated
04 03 05 Jan Brewer

James Hubbarddefeated
Tommy Sherratt – Walk Over

Men’s Over 40 Classic Plate Division

11 11 11 James Dodgsondefeated
06 08 05 Robert Simpson

Men’s Over 50 Division

12 11 09 11 Jan Brewerdefeated
10 06 11 05 Tony Muldoon

11 11 08 11 Anthony Whitedefeated
04 08 11 05 Shane McDonell

Women’s Open Division

11 11 11 Eilidh Franklindefeated
03 05 04 Izzy White

Joann Bielbydefeated
Rachel Barnes – Walk Over

Women’s Open Plate Division

11 11 10 11 Hailey Mossdefeated
02 06 12 02 Victoria Stephens

11 12 11 Gabby Turchiarodefeated
01 10 03 Olivia Sherratt

Women’s Over 40 Division

11 11 11 Samantha Spencerdefeated
01 04 02 Terrie Greenslade

Men’s 0ver 60 Division

11 11 11 Ken Randalldefeated
06 09 04 Tony Prentice

11 11 11 Colin Alexanderdefeated
07 06 08 John Stout

Bernews Sports Facebook Group banner with border 1 (1)

Read More About

Category: All, Sports

Leave a Reply