Smith & Keane Win Jr Squash Championship
The 2013 Digicel Junior National Championships concluded at the Bermuda Squash Racquets Association Club this weekend, with finals and consolation finals played in eight different divisions.
Nazhir Smith and Emma Keane were crowned the Under 19 Male and Female Champions following the two day event.
Smith won the Boys Under 19 Final in straight sets defeating Kion Knights 11-4, 11-6, 11-5, Knights had a chance to be a double winner after he won the Boys Under 17 Final defeating Dylan Muldoon in a five setter 5-11, 11-6, 11-8, 5-11, 11-5.
Recording a score of 11-6, 14-12, 11-5, Keane won the Girls Under 19 Final over Susanna Armano, Armano like Knights had a chance to be a double winner after she defeated Olivia Lindsey in the Girls Under 17 Final in straight sets 11-6, 11-9, 11-7.
Anaya Smith the younger brother of Nazhir Smith won two titles on the day capturing the Boys Under 15 title and the Boys Under 13 Title.
Boys Under 19 Final
11 11 11 Nazhir Smith defeated
04 06 05 Kion Knights
Boys Under 17 Final
05 11 11 05 11 Kion Knights defeated
11 06 08 11 05 Dylan Muldoon
Boys Under 15 Final
08 11 11 11 Anaya Smith defeated
11 09 06 08 Dylan Pratt
Boys Under 13 Final
08 11 11 11 Anaya Smith defeated
11 06 07 05 Taylor Carrick
Boys Under 11 Final
11 11 11 Oscar Lindsey defeated
08 06 09 Matthew Elliott
Girls Under 19 Final
11 14 11 Emma Keane defeated
06 12 05 Susanna Armano
Girls Under 17 Final
11 11 11 Susanna Armano defeated
06 09 07 Olivia Lindsey
Girls Under 15 Final
11 11 11 Olivia Lindsey defeated
03 08 03 Ashlynne Matthews
Girls Under 13 Final
11 11 11 Charlotte Toogood defeated
05 00 03 Abigail Brewer
Girls Under 13 Plate Final
11 11 11 Sabrina Lowther defeated
02 05 02 Lauren Dietz
Girls Under 11
11 11 11 Casey Morris defeated
05 00 01 Ariana Lowther
Boys Under 11 Plate
11 11 03 11 Daniel Ringer defeated
05 04 11 05 Tyler Dietz
Boys Under 13 Plate Final
07 09 11 11 11 Marcus Rewan defeated
11 11 03 03 03 Ethan Furbert
Boys Under 19 Plate Final
11 11 11 Laird Simmons defeated
06 03 05 David Lehmann
Boys Under 17 Plate Final
11 11 11 Ryan Hopkins defeated
06 08 03 Max Chiaramonte
Girls Under 19 Plate Final
04 09 12 11 12 Olivia Lindsey defeated
11 09 10 06 10 Caroline Dragonetti