Bermuda Karting Racing Club Weekend Results

October 25, 2016

The Bermuda Karting Club Race season continue at the Rubis Moto Sports Way at the Southside Facility.

Jason North drove to victory in all three races in the Shifter Modified Class, while Scott Barnes won all three races in the Shifter Stock Class.

Karting Bermuda October 23 2016 TC

Jeff Sousa laid down the law winning all three races in the L206 Class, Ryan Burgess won all three races in the Tag Junior Class.

Blake Horseman won two of the three Senior Tag Class races on the day with Jason North winning the other, while Jamie Newton powered his Kart to victory three times in the Cadet Junior Class.

Shifter Modified Class Race 1

  • 1 Jason North

Shifter Modified Class Race 2

  • 1 Jason North

Shifter Modified Class Race 3

  • 1 Jason North

Shifter Stock Class Race 1

  • 1 Scott Barnes
  • 2 Corey Lewis
  • 3 Ryan Rebello
  • 4 Rian Lindo

Shifter Stock Class Race 2

  • 1 Scott Barnes
  • 2 Ryan Rebello
  • 3 Corey Lewis
  • 4 Rian Lindo

Shifter Stock Class Race 3

  • 1 Scott Barnes
  • 2 Corey Lewis
  • 3 Ryan Rebello
  • 4 Rian Lindo

Tag Junior Class Race 1

  • 1 Ryan Burgess
  • 2 Nick Narraway

Tag Junior Class Race 2

  • 1 Ryan Burgess
  • 2 Nick Narraway

Tag Junior Class Race 3

  • 1 Ryan Burgess
  • 2 Nick Narraway

L206 Race 1

  • 1 Jeff Sousa
  • 2 Travis Lewis
  • 3 Steven Bridges
  • 4 Delton White
  • 5 Derick Seymour
  • 6 Shawn Burgess
  • 7 Fernando Oliveria

L206 Race 2

  • 1 Jeff Sousa
  • 2 Travis Lewis
  • 3 Steven Bridges
  • 4 Delton White
  • 5 Derick Seymour
  • 6 Shawn Burgess
  • 7 Fernando Oliveria

L206 Race 3

  • 1 Jeff Sousa
  • 2 Travis Lewis
  • 3 Delton White
  • 4 Steven Bridges
  • 5 Derick Seymour
  • 6 Shawn Burgess

Tag Senior Class Race 1

  • 1 Blake Horseman
  • 2 Jason North
  • 3 Ryan Lopes
  • 4 David Barbosa
  • 5 Scott Barnes
  • 6 Amber Lopes
  • 7 Robert Decosta
  • 8 Bilal Binns
  • 9 Christopher Pacheco
  • 10 David Selley

Tag Senior Class Race 2

  • 1 Blake Horseman
  • 2 Jason North
  • 3 David Barbosa
  • 4 Scott Barnes
  • 5 Ryan Lopes
  • 6 Amber Lopes
  • 7 Robert Decosta
  • 8 Bilal Binns
  • 9 David Selley

Tag Senior Class Race 3

  • 1 Jason North
  • 2 Ryan Lopes
  • 3 Scott Barnes
  • 4 Blake Horseman
  • 5 David Barbosa
  • 6 Robert Decosta
  • 7 Amber Lopes
  • 8 Bilal Binns
  • 9 David Selley

Cadet Junior Class Race 1

  • 1 Jamie Newton
  • 2 Ashley Horseman
  • 3 Nile Bean
  • 4 Jacob Hines
  • 5 Charlie Hildabrand
  • 6 Jorja Thomas
  • 7 Jauza James
  • 8 Ethan Soares

Cadet Junior Class Race 2

  • 1 Jamie Newton
  • 2 Jacob Hines
  • 3 Ashley Horseman
  • 4 Nile Bean
  • 5 Charlie Hildabrand
  • 6 Jauza James
  • 7 Jorja Thomas
  • 8 Ethan Soares

Cadet Junior Class Race 3

  • 1 Jamie Newton
  • 2 Nile Bean
  • 3 Ashley Horseman
  • 4 Jacob Hines
  • 5 Charlie Hildabrand
  • 6 Jauza James
  • 7 Jorja Thomas
  • 8 Ethan Soares

bernewssports-banner-twitter-withborder

Share via email

Read More About

Category: All, Sports

.