Photos & Results: Karting Club Trophy Day #3

May 31, 2021 | 0 Comments

[Updated with photos] The Bermuda Karting Club hosted their Trophy Day #3, which was the Lindo’s Group of Companies Trophy Day at the RUBiS Southside Raceway.

The Tag Senior Class saw Blake Horseman in the winner’s circle in all three races, while the L206 Senior Class saw Scott Barnes take the checkered flag twice in the class, with Jason North winning the other.

Robert Wheatley won all three races in the L206 Masters Class, while Nathan DeCosta drove to victory in all three races in the Tag Junior Class.

Ryan Rebello won two of the three races in the Stock Shifter Class, with Blake Horseman winning the other, while Shannon Caisey won all three races in the Modified Shifter Class, and Isaiah Daniels Green won all three races in the Cadet Class.

.

Tag Senior Class: Race 1

1 Blake Horseman
2 Scott Barnes
3 Bilal Binns
4 Brian Bulhoes
5 Richard Walker-Talbot

Tag Senior Class: Race Two

1 Blake Horseman
2 Scott Barnes
3 Brian Bulhoes
4 Richard Walker-Talbot
5 Jaden Malpas
6 Bilal Binns

Tag Senior Class: Race Three

1 Blake Horseman
2 Scott Barnes
3 Bilal Binns
4 Brian Bulhoes
5 Jaden Malpas
6 Richard Walker-Talbot

L206 Senior Class: Race One

1 Scott Barnes
2 Rian Lindo
3 David Barbosa
4 Jeff Sousa
5 Justin Lindo
6 Max Corriea
7 Marc Tucker
8 Brian Hall
9 Matt Flynn
10 Jason North

L206 Senior Class: Race Two

1 Jason North
2 Scott Barnes
3 Rian Lindo
4 David Barbosa
5 Jeff Sousa
6 Justin Lindo
7 Max Corriea
8 Marc Tucker
9 Brian Hall
10 Matt Flynn

L206 Senior Class: Race Three

1 Scott Barnes
2 Jason North
3 David Barbosa
4 Jeff Sousa
5 Rian Lindo
6 Max Corriea
7 Matt Flynn
8 Marc Tucker
9 Brian Hall
10 Justin Lindo

L206 Masters Class: Race One

1 Robert Wheatley
2 Bobby DeCosta
3 Kenneth Harrison

L206 Masters Class: Race Two

1 Robert Wheatley
2 Kenneth Harrison
3 Bobby DeCosta

L206 Masters Class: Race Three

1 Robert Wheatley
2 Bobby DeCosta
3 Kenneth Harrison

Tag Juniors Class: Race One

1 Nathan DeCosta
2 J’auza James
3 Jayden Bimmer

Tag Juniors Class: Race Two

1 Nathan DeCosta
2 J’auza James
3 Jayden Bimmer
4 Nile Bean

Tag Juniors Class: Race Three

1 Nathan DeCosta
2 Nile Bean
3 J’auza James
4 Jayden Bimmer

Shifter Stock: Race One

1 Ryan Rebello
2 Blake Horseman
3 Ryan Burgess
4 Jorja Thomas
5 Brandon Franks

Shifter Stock: Race Two

1 Blake Horseman
2 Ryan Rebello
3 Ryan Burgess
4 Jorja Thomas
5 Brandon Franks

Shifter Stock: Race Three

1 Ryan Rebello
2 Blake Horseman
3 Brandon Franks
4 Ryan Burgess
5 Jorja Thomas

Shifter Modified: Race One

1 Shannon Caisey
2 Ben Savill

Shifter Modified: Race Two

1 Shannon Caisey
2 Ben Savill

Shifter Modified: Race Three

1 Shannon Caisey

Cadet Class: Race 1

1 Isaiah Daniels Green
2 Jonah Moniz
3 Syah Pedro

Cadet Class: Race 2

1 Isaiah Daniels Green
2 Jonah Moniz
3 Syah Pedro

Cadet Class: Race 3

1 Isaiah Daniels Green
2 Jonah Moniz
3 Syah Pedro

Click to enlarge photos:

20 Most Recent Sports Photo Galleries

-
Bernews Sports Facebook Group banner with border 1 (1)

Read More About

Category: All, Photos, Sports, Sports

Leave a Reply