Day #5 Results: Squash Club Championships

November 30, 2013

The fifth day of the 2013 BCS Bermuda Squash Racquets Association Club Championships took place at the Devonshire Club.

In Men’s Open Semi Finals Micah Franklin defeated Andrew Robinson 11-4, 11-5, 11-0, In Ladies Open Semi Finals Laura Robinson defeated Grace Edy 11-7, 11-2, 11-8, In Men’s Veterans Semi Finals Murray Brewer defeated Tony Muldoon 11-5, 11-6, 11-6.

In Junior Boys Semi Finals Dylan Pratt defeated Anaya Smith 11-5, 11-5, 11-3, In Junior Girls Semi Finals Susanna Armano defeated Charlotte Toogood 11-4, 11-4, 11-6, In Men’s Classic Plate Semi Finals Dylan Muldoon defeated Podge Browne 11-2, 11-9, 11-5, Ladies Classic Plate Semi Finals Tiye Williams defeated Charlotte Toogood 11-5, 11-5, 11-13, 11-4.

In Men’s Plate Semi Finals Alex Adelseberg defeated Aaron Smith 11-4, 11-3, 10-12, 5-11, 11-4, In Ladies Plate Semi Finals Tiye Williams defeated Charlotte Toogood 11-5, 11-5, 11-13, 11-4, In Men’s Consolation Plate Semi Finals Tom Gridley defeated Mark Zuill – 8-11, 12-10, 11-3, 13-11, Junior Boys Plate Semi Finals Shane White defeated Sam Morris 11-2, 11-4, 11-4.

Day 5 Results

Men’s Open Semi Finals

  • Micah Franklin defeated Andrew Robinson – 11-4, 11-5, 11-0
  • Nick Kyme defeated Stephen Smith – 11-6, 11-7, 11-1

Ladies Open Semi Finals

  • Laura Robinson defeated Grace Edy – 11-7, 11-2, 11-8
  • Susie Lacey defeated Joanne Bielby – 11-5, 11-2, 11-3

Men’s Veterans Semi Finals

  • Murray Brewer defeated Tony Muldoon – 11-5, 11-6, 11-6
  • Jan Brewer defeated Tony Prentice – 11-3, 11-9, 11-1

Junior Boys Semi Finals

  • Dylan Pratt defeated Anaya Smith – 11-5, 11-5, 11-3
  • Dylan Muldoon defeated Ryan Hopkins – 11-9, 11-5, 11-1

Junior Girls Semi Finals

  • Susanna Armano defeated Charlotte Toogood – 11-4, 11-4, 11-6
  • Tiye Williams defeated Olivia Lindsey – 11-6, 11-7, 11-6

Men’s Classic Plate Semi Finals

  • Dylan Muldoon defeated Podge Browne – 11-2, 11-9, 11-5
  • Mark Haugen defeated Greg Fitzgerald – 9-11, 11-2, 11-7, 11-3

Ladies Classic Plate Semi Finals

  • Meagan Jackson defeated Loan Khalil – 11-4, 11-8, 11-4
  • Susanna Armano defeated Jane Chapman – 11-3, 11-4, 11-6

Men’s Plate Semi Finals

  • Alex Adelseberg defeated Aaron Smith – 11-4, 11-3, 10-12, 5-11, 11-4

Ladies Plate Semi Finals

  • Tiye Williams defeated Charlotte Toogood – 11-5, 11-5, 11-13, 11-4

Men’s Consolation Plate Semi Finals

  • Tom Gridley defeated Mark Zuill – 8-11, 12-10, 11-3, 13-11
  • Anaya Smith defeated Jason Mackertich – 11-8, 11-9, 11-9

Junior Boys Plate Semi Finals

  • Shane White defeated Sam Morris – 11-2, 11-4, 11-4
  • Matthew Elliott defeated Tao Lambert – 11-8, 11-5, 9-11, 11-9
Share via email

Read More About

Category: All, Sports

Comments (1)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Articles that link to this one:

  1. Weekend Reports, Photos, Videos, Links & More | Bernews.com | December 2, 2013