Photos & Video: Karting Grand Prix In Dockyard

March 16, 2015

[Updated with video] The Bermuda Karting Club held their Grand Prix race in the Dockyard area this past weekend, with tons of spectators turning out to watch racing in the west end. In the Junior Cadet Class Main Event Race Ryan Burgess crossed the line first, with Jacob Pereira finishing second and Jacob Hines finished third. Ashley Horseman won the Junior Clone Class Main Event race, with Nick Narraway finishing in second and Zavier Smith finished third.


-
-

Blake Horseman drove to victory in the TAG Junior Main Event race, while Ryan Lopes finished second. Brandon Frank, David Selley and Michael Fontanetta finished one, two, three in the 125 Shifters Main Event race. The TAG Senior Main Event race saw Scott Barnes cross the line first, Amber Lopes finished second and Steven Eversley finished third. Cyril Whitter III won the Super Mini Bikes Main Event race, with Duanjai Lambe finishing in second and Sandy Benevides finished third.

The full results follow below:

Junior Cadet Class – Sat. Heat Race #1

  • 1st – Ryan Burgess
  • 2nd – Jacob Hines
  • 3rd – Nile Bean
  • 4th – Jacob Pereira

Junior Cadet Class – Sat. Heat Race #2

  • 1st – Ryan Burgess
  • 2nd – Nile Bean
  • 3rd – Jacob Hines

Junior Cadet Class – Sun. Heat Race #3

  • 1st – Ryan Burgess
  • 2nd – Jacob Pereira
  • 3rd – Nile Bean
  • 4th – Jacob Hines

Junior Cadet Class – Sunday Main Event

  • 1st – Ryan Burgess
  • 2nd – Jacob Pereira
  • 3rd – Jacob Hines
  • 4th – Nile Bean

Junior Clone Class – Sat. Heat Race #1

  • 1st – Zavier Smith
  • 2nd – Ashley Horseman

Junior Clone Class – Sat. Heat Race #2

  • 1st – Zavier Smith
  • 2nd – Ashley Horseman

Junior Clone Class – Sun. Heat Race #3

  • 1st – Zavier Smith
  • 2nd – Nick Narraway

Junior Clone Class – Sunday Main Event

  • 1st – Ashley Horseman
  • 2nd – Nick Narraway
  • 3rd – Zavier Smith

Junior Comer Class – Sat. Heat Race #1

  • 1st – Jorja Thomas

Junior Comer Class – Sat. Heat Race #2

  • 1st – Jorja Thomas

Junior Comer Class – Sun. Heat Race #3

  • 1st – Jorja Thomas

Junior Comer Class – Sunday Main Event

  • 1st – Jorja Thomas

Tag Jr – Sat. Heat Race #1

  • 1st – Blake Horseman

Tag Jr – Sat. Heat Race #2

  • 1st – Blake Horseman

Tag Jr – Sun. Heat Race #3

  • 1st – Ryan Lopes
  • 2nd – Blake Horseman

Tag Jr – Sunday Main Event

  • 1st – Blake Horseman
  • 2nd – Ryan Lopes

Tag Sr – Sat. Heat Race #1

  • 1st – Scott ‘Skitchy’ Barnes
  • 2nd – Jason ‘Skuzzie’ North
  • 3rd – David Barbosa
  • 4th – Corey Lewis
  • 5th – Chris Osborne
  • 6th – Steven Eversley
  • 7th – Jeremy Madeiros
  • 8th – Amber Lopes
  • 9th – Tyler Smith

Tag Sr – Sat. Heat Race #2

  • 1st – Scott ‘Skitchy’ Barnes
  • 2nd – Jason ‘Skuzzie’ North
  • 3rd – Corey Lewis
  • 4th – David Barbosa
  • 5th – Amber Lopes
  • 6th – Tyler Smith
  • 7th – Jeremy Madeiros
  • 8th – Chris Osborne
  • 9th – Steven Eversley

Tag Sr – Sun. Heat Race #3

  • 1st – David Barbosa
  • 2nd – Scott ‘Skitchy’ Barnes
  • 3rd – Jason ‘Skuzzie’ North
  • 4th – Amber Lopes
  • 5th – Steven Eversley
  • 6th – Mark Selley
  • 7th – Tyler Smith
  • 8th – Corey Lewis
  • 9th – Jeremy Madeiros

Tag Sr – Sunday Main Event

  • 1st – Scott ‘Skitchy’ Barnes
  • 2nd – Amber Lopes
  • 3rd – Steven Eversley
  • 4th – Tyler Smith
  • 5th – Mark Selley
  • 6th – Jeremy Madeiros
  • 7th – David Barbosa
  • 8th – Jason ‘Skuzzie’ North

125 Shifters – Sat. Heat Race #1

  • 1st – Brandon Frank
  • 2nd – David Selley
  • 3rd – Stephen Corrado
  • 4th – Anthony Bean
  • 5th – Michael Fontanetta
  • 6th – Jason Smith
  • 7th – Scott ‘Skitchy’ Barnes

125 Shifters – Sat. Heat Race #2

  • 1st – Brandon Frank
  • 2nd – David Selley
  • 3rd – Scott ‘Skitchy’ Barnes
  • 4th – Stephen Corrado
  • 5th – Michael Fontanetta
  • 6th – Che Stowe
  • 7th – Anthony Bean

125 Shifters – Sun. Heat Race #3

  • 1st – Brandon Frank
  • 2nd – David Selley
  • 3rd – Scott ‘Skitchy’ Barnes
  • 4th – Michael Fontanetta
  • 5th – Jason Smith
  • 6th – Che Stowe
  • 7th – Anthony Bean
  • 8th – Stephen Corrado

125 Shifters – Sunday Main Event

  • 1st – Brandon Frank
  • 2nd – David Selley
  • 3rd – Michael Fontanetta
  • 4th – Anthony Bean
  • 5th – Jason Smith
  • 6th – Che Stowe

Super Mini Bikes – Sat. Heat Race #1

  • 1st – Cyril Whitter III
  • 2nd – Jevaughn Simons
  • 3rd – Antoine Richards
  • 4th – Tai Bean
  • 5th – Sandy Benevides
  • 6th – Quince Dowling
  • 7th – Duanjai Lambe
  • 8th – Kevin Fraser

Super Mini Bikes – Sat. Heat Race #2

  • 1st – Cyril Whitter III
  • 2nd – Jevaughn Simons
  • 3rd – Duanjai Lambe
  • 4th – Tai Bean
  • 5th – Quince Dowling
  • 6th – Kevin Fraser
  • 7th – Sandy Benevides
  • 8th – Antoine Richards

Super Mini Bikes – Sun. Heat Race #3

  • 1st – Cyril Whitter III
  • 2nd – Jevaughn Simons
  • 3rd – Duanjai Lambe
  • 4th – Quince Dowling
  • 5th – Kevin Fraser
  • 6th – Tai Bean
  • 7th – Sandy Benevides

Super Mini Bikes – Sunday Main Event

  • 1st – Cyril Whitter III
  • 2nd – Duanjai Lambe
  • 3rd – Sandy Benevides
  • 4th – Quince Dowling
  • 5th – Kevin Fraser
  • 6th – Jevaughn Simons

-

Click to enlarge photos:

Share via email

Read More About

Category: All, News, Photos, Sports, Sports, Videos

.