Day #2 Results: Bermuda Squash Challenge

November 17, 2012

The second day of play in the Bermuda Squash Challenge 2012 got underway last night [Nov 16] at the Bermuda Racquets Squash Association Club in Devonshire.

Men’s Division A

  • Patrick Foster (BER) d Brett Erasmus (NY) 11-9, 11-9, 13-11
  • Nick Kyme (BER) d Thomas Sherratt (BER) 9-11, 11-8, 11-8, 11-7
  • Derek Moran (BOS) d Anthony Fellowes (BER) 12-10, 11-5, 11-9 12-10

Ladies Division A

  • Runa Reta (CAN) d Laura Robinson (BER) 11-0, 11-7, 11-6
  • Wendy Ansdell (BOS) d Kristi Maroc (NY) 11-4, 11-5, 11-3
  • Denise Kyme (BER) d Sherice Bashir (BER) 11-6, 11-9, 11-9
  • Susie Lacey (BER) d Anne Marie DeGraff Johnson 11-3, 11-2, 11-2

Men’s Division B

  • Andy McComb (BER) d Joe Lardner (NE) 11-7, 11-4, 4-11, 8-11, 11-6
  • Tom Frenkel (ARZ) d Thierry Zerbib (ARZ) 8-11, 11-9, 12-10, 8-11, 11-6
  • Steven Carter (NY) d Daniel Sullivan (BER) 11-4, 11-7, 8-11, 13-11
  • Richard Von Hirschberg (NE) d Steve Kelly (BER) 11-8, 11-8, 8-11, 11-6
  • Nazhir Smith (BER) d Colin Alexander (BER) 13-15, 13-11, 9-11, 11-7, 11-3
  • Yves Shabes (BOS) d Padraic Browne (BER) 11-7, 8-11, 11-8, 4-11, 16-14
  • John Stout (BER) d Carlos Braverman (NE) 8-11, 8-11, 11-5, 11-3, 11-4

Ladies Division B

  • Juliette Ferrari-McComb (BER) d Christina Lenahan (NY) 11-9, 11-7, 11-9
  • Amy Habbas (NY) d Jane Chapman (BER) 8-11, 11-7, 7-11, 11-8, 11-4
  • Neely Steinberg (BOS) d Joanne Bielby (BER) 11-8, 11-6, 11-3
  • Kara Kardon (BOS) d Jayne Craig (BER) 11-5, 11-4, 11-7
  • Chris Sgobba (BER) d Chris Ceaser (NE) 11-4, 11-7, 6-11, 8-11, 11-6

Men’s Division C

  • Tom Powel-Tuck (BER) d Paul Yang (NY) 11-7, 11-4, 11-2
  • James Green (NY) d Christian Ince (BER) 12-10, 11-9, 12-10
  • Nick Nevin (BOS) d Michael Malinowitz (NY) 8-11, 11-6, 11-9, 7-11, 11-9
  • Malcolm Woodley (BER) d Gary Levon (BER) 11-3, 11-8, 11-5
  • Canty Corbin (BER) d Mark Zuill (BER) 11-6, 12-10, 11-9
  • David Sullivan (BOS) d Elliot Gersten (NE) 13-11, 11-9, 11-8
  • Shane McDonnell (BER) d Nhuri Bashir (BER) 11-9, 11-9, 1-11, 7-11, 11-5

Ladies Division C

  • Liz Browne (BER) d Bonnie Mills (BER) 11-6, 11-7, 11-6
  • Peg Sestrich (BOS) d Michelle Hodder (BER) 13-11, 11-1, 11-3
  • Lauri Sklar (NY) d Lisa Ferrari (BER) 10-12, 11-6, 6-11, 11-7, 11-4
  • Susie Lacey (BER) d Anne-Marie DeGraft (BER) 11-3, 11-2, 11-2
Share via email

Read More About:

Category: All, Sports

.


Bernews Latest Instagram Photos